açılış sayfam yap  sık kullanılanlara ekle
     MAKALELER  Üye Girişi
 
 
Üye Ol | Şifremi Unuttum
  


  Ziyaretçi Durumu
Bugün gelen : 34
Online : 22
Toplam ziyaretçi : 224421
MAKALELER  » Fethiye Hakkında

Fethiye Ticaret odası seçimlerinin arka planı
 
FETHİYE TİCARET ODASI

SEÇİMİNİN ARKA PLANI 

 

                   ÖMER KARAYUMAK

 

         Bütün Türkiye yerel seçimlere kilitlenmiş durumda. Gündem o kadar dolu, olaylar o kadar hızlı gelişiyor ki ,hangi konuda kalem oynatacağımızı bilemez hale geldik.Kaldı ki, haftalık bir gazetede  başyazı yazmanın ne kadar zor bir durum olduğunu  erbabı bilir ancak. Tam bir konuyu incelemeye alıyorsun, o konu hakkında analizler yapabilmek için araştırmaya girişiyorsun, bir anda gündemin allak bullak olduğunu, dolayısıyla yazmış olduğunuz yazının hiçbir öneminin kalmadığını anlıyorsunuz. Haydi yeni bir konuya…

         Bu boz bulanık ortamda tam da herkesin yerel seçimlere kilitlenmiş olduğu bir anda, Fethiye Ticaret Odasının seçimi gelip çattı.Belki de siz bu satırları okuduğunuz sırada o seçimlerde yapılmış bitmiş olacak be bizim  bu yazımız da güncelliğini kaybetmiş olacaktır.

         Sivil toplum örgütlerinin son derece önem arz ettiği günümüz dünyasında odaların, borsaların, sendikaların, federasyon ve konfederasyonların seçimleri son derece önem arz etmektedir. Diyebiliriz ki, bazen yerel seçimlerin de önüne geçer bir hale gelmektedir. Siyaset bilimi açısından değerlendirdiğimizde oda seçimlerinin önemi üç ana noktada kendisini göstermektedir.

         Birincisi; Çok geniş bir parasal kaynaklarının olması nedeniyle pek çok kişinin iştahını kabartmaktadır. Seçilmiş başkan ve üyelerin görev,yetki ve sorumlulukları kendi özel kanunlarında düzenlenmiş olması ve seçimle iş başına gelmeleri, ceza hukukunu ilgilendiren suçlar haricinde sadece kendilerini o makama ve mevkie seçen  genel kurul üyelerine karşı sorumlu olmaları nedeniyle harcama kalemlerini çok rahat kullanabilmektedirler.İster istemez bu da akçalı işlerle uğraşmaktan zevk alan pek çok kişiyi cezp etmektedir. Bakmayın siz ben  bu işi halka hizmet için yapıyorum.Bir kuruş  para almıyorum demelerine. Bu işin  şirinlik muskasıdır.

         İkincisi: Odaların başkan ve üyelerine ayrıcalıklı bir statü kazandırması nedeniyle, özellikle küçük il ve ilçelerde “başkanım!  “ diyerek bütün toplantılara ve etkinliklere çağrılıp protokolün ön sıralarında yer almaları bizim gibi liderlik arzusuyla yanıp tutuşan toplumlarda yabana atılacak bir dürtü değildir.

         Üçüncüsü ise; Bütün sivil toplum örgütlerinde olduğu gibi özellikle odaların, borsaların, sendikaların, federasyon ve konfederasyonların başkanlıklarında görev almak, siyaset özlemi içindeki insanlar için vazgeçilmez bir atlama taşıdır. Siyaset tarihimizde yer edinen kişilerin nerelerden gelip siyasete girdiklerini, hangi odaların, birliklerin, sendikaların başkanı iken milletvekili, bakan, başbakan olduklarını yakın tarihi irdeleyen herkes çok iyi bilmektedir. O yüzdendir ki; Odaların seçimleri canlı, heyecanlı, helecanlı bazen de kavgalı, vurdulu kırdılı seçimlerdir. Oda seçimlerinin önemine bir de  bu açıdan bakıp değerlendirdiğimiz zaman Ticaret odası başkan ve yönetim kurulunu, oda meclisini seçecek  olan seçmenlerin nasıl bir sorumluluk altında oldukları  açıkça görülecektir.

         Fethiye Ticaret Odası, tarihi geçmiş itibariye pek çok ilin Ticaret odalarından daha eskidir. Sadece Fethiye’nin değil, Muğla ilinin de mesleki, ticari ve ekonomik hayatında çok önemli bir yeri vardır. Bu yüzden Fethiye Ticaret odası seçimlerinde ipi kim göğüslerse göğüslesin çok büyük sorumluluk taşıyacağı şüphesizdir. Global krizin Fethiye’nin ticari hayatını perişan ettiği, hangi sektörde olursa olsun bütün işletmelerin teker teker kapanmaya başladığı, inşaat sektörünün tamamen durduğu, bölgenin ticari hayatının kan damarı olan turizm sektöründe ise bütün  cilalı laflara ve her sene tekrarlana tekrarlana artık tekerleme haline gelen

“ turizm patlaması”  balonlarına rağmen, hemen hemen tüm otellerin kapısına kilit vurulduğu, satılığa çıkartıldığı, insanların önüne göremez hale geldiği bir ortamda planı, programı, projesi olmayan bir yönetimin asla başarılı olamayacağı açıktır.

         Bu yüzdendir ki ,siyasal yelpazenin hangi kanadında olursa olsun,Fethiye Ticaret odasında  boy göstermek isteyen  kişilerin, genel kültür ya da siyasal etik açısından kendi kendilerini çok iyi tartmaları gerekmektedir. Siyaset bilimi,ekonomik  ve genel kültür açısından kendisini geliştirememiş ,yöneticilik vasfı olmayan, inisiyatif sahibi olamayan başkan adaylarının gelişen toplum düzeni içinde barınmaları ve başarı kazanmaları hayli zor görünmektedir.

         Özellikle “küreselleşme” ve “ globalleşmenin getirmiş olduğu yeni düşünce hareketlerinden haberi olmayan, yeni ekonomik sistemleri kavrayamayan, çağın getirmiş olduğu modern veya post modern sistemlere entegre olamayan kişilerin, halkın arayışlarına cevap verebilecek çok yönlü ve tutarlı, kabul edilebilir projeleri bulunmadığı müddetçe, başarıya ulaşmaları çok zor olacaktır.

         Başarıya ulaşmanın birinci şartı ekip çalışması ve profesyonel uzman kadrosunun oluşturulmasıdır. Tek kişilik bir ordu olamaz.” Benim dediğim dedik” dönemleri çoktan bitmiştir. Ticaret odasında müşavirlik kadroları oluşturulmalıdır. Hukuk Müşavirliği, mali müşavirlik ve Kültür Müşavirliği birimleri mutlaka oluşturulmalıdır. Özellikle geçen dönem içerisinde bir türlü oluşturulamayan Kültür Müşavirliği birimi mutlaka kurulmalıdır. Ancak bu birimlere alınacak kişilerin, eş dost hatırına alınan, başka ve  yönetim kurulunun yardakçılığını yapan, kapı önlerinde yatarak  kendi reklamını yapan, menfaat peşinde koşan kişiler değil, gerçek anlamda kendisini geliştirmiş, okuyan, üreten, yazan çizen, hazırlamış olduğu raporlarla  hukuki, ticari, sınai, ekonomik ve kültürel alanlarda Fethiye’ye hizmet edebilecek kabiliyette saygın insanlardan seçilmesi ve atanması gerekmektedir.

         Kısaca Fethiye Ticaret odası,bir takım kişilere menfaat temin ederek onları nemalandıran bir kurum olmamalıdır.

Fethiye Ticaret odası; Belirli zamanlarda turizm fuarlarına katılmak adı altında bazı bürokrat ve eli boş kişilerin  gönlünü  hoş etmek için yurtdışına turistik geziler tertip eden( Ne hikmetse hep Ukrayna ve Rusya oluyor) bir aganta değildir ve olmamalıdır.

Aksi halde, seçimi kim kazanırsa kazansın “eski tas eski hamam”olmaktan öteye geçemeyecek,bu samimi uyarılarımızı da sadece kendimiz yazıp kendimiz okumuş olacağız


Yazan :  Av. Ömer KARAYUMAK
Okunma sayısı :   6912
Tarih :   07.02.2009


Bu Kategorideki Diğer Makaleler
Mezarlıklara Gömülen Fethiye (MEGRİ) Tarihi 28.03.2015
Fethiye Tarihi Ne Zaman Yazılacak ? 03.09.2008
  Yazarlar
KATSAMER NEDİR?
Av. Ömer KARAYUMAK

  Duyurular
"KATSAMER" KARAMAN TARİH VE SOSYAL BİLİMLER ARAŞTIRMA MERKEZİ KURULDU

Yiğirmi yıldan beridir Fethiye'de Avukatlık yapan ve Turizm sektöründe faaliyette bulunan FETSAM...
 
BAYRAM MESAJI

MISIR'DA YAPILAN DARBEYİ VE MÜSLÜMANLARA KARŞI YAPILAN KATLİAMI LANETLİYORUZ

FETSAM(Fethiye tarih ve Sosya...
 
BİR DİZİ KONFERANS İÇİN ALMANYA'YA GİDEN GENEL KOORDİNATÖRÜMÜZ TÜRKİYE'YE DÖNDÜ

ETSAM(Fethiye Tarih ve Sosyal Bilimler Araştırma Merkezi) Genel Koordinatör...
 

FETSAM KURUCUSU AV.ÖMER KARAYUMAK'IN FETHİYE HAKKINDA YEPYENİ BİR KİTABI YAYINLANDI.

FETSAM kurucusu ve Genel koordinatörü tarihçi yazar Av. Ömer Karayumak
 
Menteşe Beyliği'nden Türkiye Cumhuriyetine Belgelerle Fethiye Belgeseli

Menteşe Beyliği'nden Türkiye Cumhuriyetine  belgelerle Fethiye isimli belgesel çekimi ile...
 
Fethiye-Seki İÖO öğretmenleri nin FETSAM'ı ziyareti

Fethiye'ye bağlı Seki beldesi ilk öğretim Okulu öğretmenleri FETSAM(  Feth...
 

FETSAM' DA MUTLU BİR NİKAH TÖRENİ

FETSAM mutlu bir nikah ve düğün törenine ev sahipliği yaptı.

31.10.2009...
 

ERMENİ KONFERANSI

FETSAM(Fethiye Tarih ve Sosyal Bilimler Araştırma Merkezi) Genel Koordinatörümüz Tarihçi-Yaza...
 

Muğla Üniversitesi tarih Bölümü öğrencilerinin Fetsamı ziyareti

Muğla Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü öğrencileri ,Öğretim üyesi Doç.Dr. Bay...
 

İSRAİL'İN FİLİSTİN DE UYGULADIĞI" SOYKIRIMI" LANETLİYORUZ

Kurban bayramı Tebriği

FETSAM'a üye olan tüm gönüllü kardeşlerimizle birlikte FETSAM'a ve Fethiye'ye gönül vermiş bü...
 

FETSAM üyeleri Facebook da arkadaşlık grubu kurdula

FETSAM üyeleri Facebook da arkadaşlık grubu kurdular.

Memnuniyetle öğrendiğimize göre...
 

F ETSAM gönüllü üyeleri Facebook' da grup oluşturdular

Memnuniyetle  öğrendiğimize göre FETSAM' a üye olan pek çok gönüllü dostlarımızın Facebo...
 

FETSAM internette

Fethiye Tarih ve Sosyal Bilimler Ataştırma Merkezi olarak internetteki yerimizi aldık. Bilgi, be...
 
   
  
Copyright © 2008 katsamer.com Site Kuralları |Yasal Uyarı | email gönder

duygubilişim