açılış sayfam yap  sık kullanılanlara ekle
     MAKALELER  Üye Girişi
 
 
Üye Ol | Şifremi Unuttum
  


  Ziyaretçi Durumu
Bugün gelen : 46
Online : 34
Toplam ziyaretçi : 224433
MAKALELER  » Sosyal-Güncel

İç Yüzü
 
iNSANIN KENDİ İÇYÜZÜNÜ TANIMASIİÇYÜZÜ

ÖZNUR KARAYUMAK

Hayatın içerisinde yaşam koşusunu sürdürürken, yaşananların ya da birçok şeyin görünen yüzü (suret) ile görünmeyen iç yüzü (siret) arasında farkları bazen yakalarız bazense bunu atlarız. Oysa ne kadar önemlidir içyüzler… Her şeyin en gerçek yanıdır.

Kararlar alırken gerçeğin farkındalığı bizi doğruya yönlendirecektir oysa. Bazen göremeyiz ve dolayısıyla doğru kararlar alamayız. Yanlış anlamalar, öze vakıf olamamak vb sebeplerle yanlış seçimler yapar ya da tavırlar geliştiririz. Hani bir de söz vardır “madalyonun öteki yüzü” diye. Bazen öyle sıkışırız ki şartlanmışlıklarımız içerisine, tabiri caizse gözlerimizdeki at gözlüklerini bir türlü atamayız. Bir türlü geniş perspektiften bakıp da doğruyu seçemeyiz.

 

Davranışların içyüzü, eylemlerin içyüzü, faaliyetlerin iç yüzü, olguların içyüzü, olayların, elle tutulur ya da tutulmaz şeylerin iç yüzleri… Mesela yalnızlık. Bazı yönleri ile yararlı görünebilir oysa bir çok yönden hiç de yararlı olmayan yönleri vardır.

 

Bu bazen memleket olaylarında da söz konusudur. Olayların iç yüzünü hepimiz merak ederiz aslında. Önce görünen yüzüne vakıf oluruz, daha sonra zamanla yaşanan şeyler veya araştırıldıkça ortaya çıkan veriler ile asıl amaç ve gerçek yüzü ile karşılaşırız. Bugüne kadar Ülkemizde yaşadığımız bir sürü olayda buna şahit olmuşuzdur. Şüpheli ölümler, suikastler, çatışmalar, türlü olaylar vb.

 

Ya da bir oluşum düşünün. Görünen yanı ile iyi amaçlar güder şekilde ortaya çıkmış olsun. Bu bir dernek ya da bir kuruluş ya da bir topluluk, birlik, ittifak olabilir. Görünen yönü iyi amaçlar kılıfı ile bezenerek asıl amaç arka planda gizlenmiş olabilir. Zaman geçtikçe gerçek hedef ve niyetler açığa çıkar ve biz “iç yüzü” ne vakıf oluruz.

Bazen de kişiler, kendi lehleri doğrultusunda gerçek niyetlerini gizleyerek, farklı kılıflara bürünebilirler. Kendilerini olduklarından başka göstermek isteyebilirler. Maalesef son zamanlarda bu tür davranışı olan insanlar çoğaldı.  İçyüzünü görene dek boşuna harcanan zamanlara yazık ettiğimiz, bazen en yakınımıza sokularak güven duygumuzu sömüren ve kendi menfaatleri doğrultusunda yaşayıp, bizi yönlendiren. Hatta bazen bizi büyük hatalara sürükleyen, ciddi zararlara uğratan, en yakınlarımızla aramızın bozulmasına sebep olan…

Bazense bizi yakınlarımız bazı konularda yönlendirmeye çalışır. Bu görünürde iyi niyetlerle yapılıyor sanılabilir. Ya da gerçekten öyle bile olsa, her kişi mutlaka ancak kendi bilgisi doğrultusunda, kendi bakış ve görüş açısı kadarıyla düşünüp davranabilir. Onun da şartlanmışlıkları vardır. Belki o kişinin yönlendirmesi gerçekte tam da bizim için iyi ve doğru olan şey değildir. Ama o kişi değer verdiğimiz ya da saydığımız, önemsediğimiz biri ise ve hep fikirlerini, sözlerini dinlemiş isek, belki o anda da aynı şartlanmışlık ile gerçeği göremeyiz. Yani bizim için en doğru olan şeyin içyüzünü seçemeyiz.  Ya da benzer şekilde, hiç sözünü dinlemeyeceğimiz birine yine şartlanmışlıklarımızla aldırmayız. Belki de bizim göremediğimiz bir şeyleri o görebilmiştir. Belki de söyledikleri çok doğru şeylerdir ama kale almayız… Belki her şeyi ve her bildiğini etraflıca söyleyemese de doğru bir tespite dikkatimizi çekmeye çalışıyor olabilir. Ama o at gözlüklerimiz var ya ah… O anda egomuz ya da başkalarının egosu ile yönlendirilmişliklerimizle asla kabul etmek işimize gelmez. Ve yorulan, üzülen, hatta kendi mutluluğumuz da dahil olarak bir çok şeyi kaybeden kendimiz oluruz.

İç yüzü konusu, dinimizde de önemsenen bir durumdur. Bize verilenlere ya da verilmeyenlere sabredemeyişimiz, egomuzun illaki istediği şeylerin olamayışındaki hayırlılık gerçeğini fark edemiyor oluşumuzdandır. “Her işte bir hayır var” manâ deyişini aklımızdan çıkarmamız gerekir.

Kuranı Kerim’de Kef Suresi’nin 60-82 nci ayetlerinde anlatılan kıssadan söz etmenin tam da yeri diyor ve ekliyorum:

Hz. Musa ile Hızır (A.S.) kıssasına göre, Hz Musa Hz. Hızır’dan ilmen faydalanabilmek için yoldaşlık istemiştir. “Mûsâ ona dedi ki: “Sana öğretilen bu doğru ve faydalı ilimden, bana da öğretmen için, sana tabi olabilir miyim?” O da, “Doğrusu sen, benim yanımda asla sabredemezsin. Kavrayamadığın bir bilgiye nasıl sabredeceksin?” dedi. O (Mûsâ) da, “Allâh dilerse (İnşallah) beni sabredici bulacaksın. Sana hiçbir işte karşı gelmeyeceğim” dedi. O da “Bana tabi olacaksan, (bil ki) ben sana hakkında bir açıklamada bulunmadıkça, bana hiçbir şey sorma” dedi.”

Böylece birlikte yola koyuldular. Bir gemiye bindiklerinde ise Hz. Hızır o gemiyi deldi. Hz. Musa hayret ederek nedenini sorunca, Hz. Hızır ”Ben sana benimle birlikte olmaya dayanamazsın demedim mi? dedi. Mûsâ dedi ki: “Unuttuğum şeyden dolayı bana çıkışma, gücümün yetmediği şeyden de beni sorumlu tutma.” Yollarına devam ettiler ve bir erkek çocuğa rast geldiler. Hz. Hızır o çocuğu hemen öldürdü. Musa şaşırıp söz söyleyince Hz. Hızır yine “Ben sana benimle birlikte olmaya sabredemezsin demedim mi?” dedi. (Mûsâ), “Eğer, bundan sonra bir şey sorarsam, artık benimle arkadaşlık etme. Artık ben, seni kesinlikle mazur sayarım” dedi.

Yollarına bir kasaba çıktı ve kasaba halkından yemek istediklerinde onlar buna yanaşmadı. Yıkılmaya yüz tutmuş bir duvar görünce Hz. Hızır o duvarı onardı. “Mûsâ “Dileseydin buna karşılık bir ücret alabilirdin” dedi. O dedi ki: “İşte bu, seninle benim ayrılışımızdır. Şimdi sana sabredemediğin işlerin içyüzünü haber vereceğim.:

 “Gemi, denizde çalışan yoksullara aitti. Ben onu kusurlu göstermek istedim. Zira arkalarında her (sağlam) gemiyi zorla almakta olan bir hükümdar vardı.” (Kehf, 79)

“Çocuğa gelince, onun anası, babası inanmış kimselerdi. Çocuğun onları azdırıp inkâra sürüklemesinden korktuk. İstedik ki, Rableri, onun yerine kendilerine ondan daha temiz, daha merhametli birisini versin.” (Kehf 80-81)

“Duvar, şehirde iki yetim çocuğun idi. Altında onlara ait bir hazine vardı. Babaları da iyi bir kimse idi. Rabbin istedi ki, onlar (büyüyüp) güçlü çağlarına ersinler. Rabbinden bir rahmet olarak hazinelerini çıkarsınlar. (Kehf, 82)

“Ben bunları kendiliğimden yapmadım. İşte sabredemediğin şeylerin içyüzü!”

En önemli unsur, bakış açımızı genişleterek, daha geniş bir açıdan bakıp, değerlendirebilmektir. Ve daima yüreğimizin sesini dinleyerek doğru seçimler yapmak… Unutmayalım ki kaderimizi seçimlerimizle, davranış tarzımızla şekillendiririz. “Uyumlu ve ruhsal dengesi yerinde olan kişi, sorunları çözer, yeni sorunlar yaratmaktan vazgeçer, böylece bu davranış seçimi, kişinin yazgısına etki eder


Yazan :  Öznur KARAYUMAK
Okunma sayısı :   7259
Tarih :   02.02.2009


  Yazarlar
KATSAMER NEDİR?
Av. Ömer KARAYUMAK

  Duyurular
"KATSAMER" KARAMAN TARİH VE SOSYAL BİLİMLER ARAŞTIRMA MERKEZİ KURULDU

Yiğirmi yıldan beridir Fethiye'de Avukatlık yapan ve Turizm sektöründe faaliyette bulunan FETSAM...
 
BAYRAM MESAJI

MISIR'DA YAPILAN DARBEYİ VE MÜSLÜMANLARA KARŞI YAPILAN KATLİAMI LANETLİYORUZ

FETSAM(Fethiye tarih ve Sosya...
 
BİR DİZİ KONFERANS İÇİN ALMANYA'YA GİDEN GENEL KOORDİNATÖRÜMÜZ TÜRKİYE'YE DÖNDÜ

ETSAM(Fethiye Tarih ve Sosyal Bilimler Araştırma Merkezi) Genel Koordinatör...
 

FETSAM KURUCUSU AV.ÖMER KARAYUMAK'IN FETHİYE HAKKINDA YEPYENİ BİR KİTABI YAYINLANDI.

FETSAM kurucusu ve Genel koordinatörü tarihçi yazar Av. Ömer Karayumak
 
Menteşe Beyliği'nden Türkiye Cumhuriyetine Belgelerle Fethiye Belgeseli

Menteşe Beyliği'nden Türkiye Cumhuriyetine  belgelerle Fethiye isimli belgesel çekimi ile...
 
Fethiye-Seki İÖO öğretmenleri nin FETSAM'ı ziyareti

Fethiye'ye bağlı Seki beldesi ilk öğretim Okulu öğretmenleri FETSAM(  Feth...
 

FETSAM' DA MUTLU BİR NİKAH TÖRENİ

FETSAM mutlu bir nikah ve düğün törenine ev sahipliği yaptı.

31.10.2009...
 

ERMENİ KONFERANSI

FETSAM(Fethiye Tarih ve Sosyal Bilimler Araştırma Merkezi) Genel Koordinatörümüz Tarihçi-Yaza...
 

Muğla Üniversitesi tarih Bölümü öğrencilerinin Fetsamı ziyareti

Muğla Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü öğrencileri ,Öğretim üyesi Doç.Dr. Bay...
 

İSRAİL'İN FİLİSTİN DE UYGULADIĞI" SOYKIRIMI" LANETLİYORUZ

Kurban bayramı Tebriği

FETSAM'a üye olan tüm gönüllü kardeşlerimizle birlikte FETSAM'a ve Fethiye'ye gönül vermiş bü...
 

FETSAM üyeleri Facebook da arkadaşlık grubu kurdula

FETSAM üyeleri Facebook da arkadaşlık grubu kurdular.

Memnuniyetle öğrendiğimize göre...
 

F ETSAM gönüllü üyeleri Facebook' da grup oluşturdular

Memnuniyetle  öğrendiğimize göre FETSAM' a üye olan pek çok gönüllü dostlarımızın Facebo...
 

FETSAM internette

Fethiye Tarih ve Sosyal Bilimler Ataştırma Merkezi olarak internetteki yerimizi aldık. Bilgi, be...
 
   
  
Copyright © 2008 katsamer.com Site Kuralları |Yasal Uyarı | email gönder

duygubilişim