açılış sayfam yap  sık kullanılanlara ekle
     MAKALELER  Üye Girişi
 
 
Üye Ol | Şifremi Unuttum
  


  Ziyaretçi Durumu
Bugün gelen : 36
Online : 24
Toplam ziyaretçi : 224423
MAKALELER  » Siyasi Analizler

Biz de özür diliyoruz-I-
 
Ermenilerden "özür dileyen" sözde yazarlara cevap                 BİZ DE  “ÖZÜR DİLİYORUZ”

                                    - I

                                           ÖMER KARAYUMAK

 

         Türkiye’de yaşayan “emperyalizm taşeronları” nın iki hafta önce  “Ermenilerden özür dileme” kampanyası başlattıklarını ve bu densiz eyleme hala devam ettiklerini biliyorsunuz. Bu konuda geçen hafta yazmış olduğumuz  makaleyi de sanırım okumuşsunuzdur.

         “Ermenilerden özür dileme” kampanyası için kullanılan metin aynen şöyledir:

 

“….1915 de Osmanlı Ermenilerinin maruz kaldığı BÜYÜK FELAKET e duyarsız kalınmasını,bunun inkar edilmesini vicdanım kabul etmiyor.Bu adaletsizliği reddediyor,kendi payıma Ermeni kardeşlerimin duygu ve acılarını paylaşıyor,onlardan özür diliyorum…”

 

         İlk okuduğunuz zaman son derece insancıl gibi görünen bu bildiri metni,Türk halkının pek bilmediği, kullanmadığı,kullanmadığı için de üzerinde hiç düşünmeden kabul ettiği tuzak kelimelerden oluşan  bir metindir.Bana göre de tamamen fanatik bir Ermeni gazeteci ya da yazar tarafından kaleme alınmış bir metindir.Zaten metnin içinde yer alan“Ermeni kardeşlerimin” ibaresi bunu açıkça ortaya koyuyor.

         Metinde yer alan “ Büyük felaket” tabirinin asıl anlamı nedir?

Ermeni tarihi ve Ermeni isyanları-katliamları üzerinde araştırma yapan yazarların sıkça karşılaştıkları bir Ermenice kelime vardır: Medz Yegern.

Bu kelimenin Türkçe karşılığı “büyük felaket” olarak tercüme edilmektedir.

Türk halkı arasında “büyük felaket” denildiği zaman geçmiş tarihlerde olan unutulmayan seller, yangınlar, kıtlıklar, savaşlar anlaşılır. Ya da tarih öncesi devirlerde meydana gelmiş olan ve kutsal kitaplarda bahsedilen Nuh Tufanı gibi olağanüstü durumlar anlaşılır. Ne var ki, Ermeniler ve Ermeni tarihçileri için  “büyük felaket” veya Ermenice tabiriyle “Medz Yegern” tabirinin tek anlamı vardır: Soykırım…Fanatik bir Ermeni ile konuşurken  eğer size büyük felaketten bahsediyorsa bilin ki sizi  veya mensubu olduğunuz milleti “soykırım yapmak” la suçluyordur.

         Şimdi söz konusu olan bildiriyi, Türk halkının veya normal bir Türk okuyucunun anlayacağı bir dille yeniden  inceleyelim:

         1915 de Osmanlı Ermenilerinin maruz kaldığı BÜYÜK FELAKET e (SOYKIRIM) a duyarsız kalınmasını, bunun inkar edilmesini vicdanım kabul etmiyor. Bu adaletsizliği reddediyor, kendi payıma ERMENİ KARDEŞLERİMİN duygu ve acılarını paylaşıyor,onlardan özür diliyorum…”

         Bu bildiriyi kaleme alanlar sinsice bir taktikle ve kelimelerle oynayarak “1914 de Türklerin Ermenilere karşı soykırım yaptıklarını kabul etmekle kalmıyorlar, üstelik bu yapılan soykırımın o tarihten bugüne kadar inkar edildiğini, böyle bir adaletsizlikten dolayı da ERMENi KARDEŞLERİ nin duygu ve acılarını paylaşarak özür dilediklerini alenen ve açıkça beyan ediyorlar ve Türk milletinden de  bu menfur bildiriye imza atmasını, bu ihanet belgesine destek vermesini istiyorlar.

         Antik dönemden günümüze kadar gelen bütün hukuk normlarında değişmeyen bir kural vardır: İşlenmeyen suçun cezası da olmaz!

Bir insan işlemediği bir kabahat veya suçtan dolayı neden özür dilesin ki?

Neyin inkarından bahsediyor bu maskeli aydınlar(!)?

Ortada kanıtlanmış bir suç mu var da inkar edilmiş olsun?

           1914-1915 yılları hem Türkler hem de Ermeniler açısından çok acılı geçen yıllardır.Emperyalist devletlerin  Osmanlı İmparatorluğu’nu tarih sahnesinden silmek için  azınlıkları özellikle de Ermeni toplumunu  kışkırtarak, silahlandırarak,isyan ettirerek sadık bir teb’ası oldukları devlete karşı kin ve düşmanlık aşılayarak bir milyon dan fazla Türk askerinin hunharca katledilmesine sebep oldukları yıllardır bu yıllar.

Yine batılı emperyalist devletler tarafından silahlandırılan Taşnak ve Hınçak teröristlerinin vatanına bağlı masum Ermenileri bile acımasızca katlettikleri,kiliseleri silah depoları haline getirdikleri,Osmanlı ordusunun dört bir cephede savaşmasını fırsat bilerek Müslüman köy ve kasabalarının basılıp kadın kız-çoluk-çocuk hatta kedi köpek demeden  canlı varlık namına ne varsa hepsini acımasızca katledildiği, evlere, camilere, ahırlara doldurulup cayır cayır yakıldığı yıllardır bu yıllar.

Öbür taraftan Rusların, İngilizlerin, Fransızların üniformaları altında tarihin en büyük vahşetini sergileyen Taşnak ve Hınçak komitacılarının Osmanlı Ordusunu arkadan kuşatmasını önlemek amacıyla çıkartılmış bulunan   “GÖÇ VE İSKAN “ kanunu gereğince Doğu ve Güneydoğu Anadolu’dan alınıp  İç Anadolu ve Suriye-Halep taraflarına yerleştirilmek istenen Ermenilerin göç esnasında  açlık-susuzluk- sıtma, verem, taun, gibi hastalıklar yüzünden telef oldukları, kürt aşiretlerinin baskınları sonucunda  intikam almak amacıyla öldürüldükleri , acı ve elem dolu yıllardır bu yıllar…

         Bu ihanet bildirisini hazırlayan sözde aydınlar(!) hangi adaletsizlikten bahsediyorlar? Ermeni tarihi, Ermeni isyanları,Ermeni katliamları hakkında  tarafsız bir tek kitap okumadıkları anlaşılan bu kişilere sormak istiyorum: 1914-1915 olayları ile ilgili olarak  ulusal  veya uluslar arası ispatlanmış  tek bir mahkeme kararı mı var ki,bu kararın adaletli veya adaletsiz olduğundan bahsediliyor.

         Bu bildiriye imza atan sözde yazarlar görülüyor ki daha 1948  tarihli Birleşmiş Milletler soykırımın önlenmesi ve cezalandırılması sözleşmesini incelememişler bile. Türkiye’nin 1950 yılında taraf olduğu bu sözleşmeyi kılı kırk yararak incelemeden kulaktan dolma bir takım bilgilerle  ve dışarıdan dikte ettirilen ifadelerle hareket ederek ; “1915 de  Ermenilere yaptığımız soykırımdan dolayı özür diliyoruz “ diyebilmek tek kelimeyle hastalıklı bir ruh halinden başka hiçbir şey değildir.

         Biz de diyoruz ki: Biz kimseye ve hiçbir topluma soykırım falan yapmadığımız için  Türk milleti olarak “özür dileme” gibi bir derdimiz yoktur.Ama siz yaptıysanız istediğiniz toplumdan istediğiniz kadar “özür dileyebilirsiniz. O da bizim derdimiz değildir.

         Biz de özür diliyoruz!...Ama kimden?

         Gelecek haftaki yazımızda inşallah…

 Yazan :  Av. Ömer KARAYUMAK
Okunma sayısı :   5416
Tarih :   25.12.2008


  Yazarlar
KATSAMER NEDİR?
Av. Ömer KARAYUMAK

  Duyurular
"KATSAMER" KARAMAN TARİH VE SOSYAL BİLİMLER ARAŞTIRMA MERKEZİ KURULDU

Yiğirmi yıldan beridir Fethiye'de Avukatlık yapan ve Turizm sektöründe faaliyette bulunan FETSAM...
 
BAYRAM MESAJI

MISIR'DA YAPILAN DARBEYİ VE MÜSLÜMANLARA KARŞI YAPILAN KATLİAMI LANETLİYORUZ

FETSAM(Fethiye tarih ve Sosya...
 
BİR DİZİ KONFERANS İÇİN ALMANYA'YA GİDEN GENEL KOORDİNATÖRÜMÜZ TÜRKİYE'YE DÖNDÜ

ETSAM(Fethiye Tarih ve Sosyal Bilimler Araştırma Merkezi) Genel Koordinatör...
 

FETSAM KURUCUSU AV.ÖMER KARAYUMAK'IN FETHİYE HAKKINDA YEPYENİ BİR KİTABI YAYINLANDI.

FETSAM kurucusu ve Genel koordinatörü tarihçi yazar Av. Ömer Karayumak
 
Menteşe Beyliği'nden Türkiye Cumhuriyetine Belgelerle Fethiye Belgeseli

Menteşe Beyliği'nden Türkiye Cumhuriyetine  belgelerle Fethiye isimli belgesel çekimi ile...
 
Fethiye-Seki İÖO öğretmenleri nin FETSAM'ı ziyareti

Fethiye'ye bağlı Seki beldesi ilk öğretim Okulu öğretmenleri FETSAM(  Feth...
 

FETSAM' DA MUTLU BİR NİKAH TÖRENİ

FETSAM mutlu bir nikah ve düğün törenine ev sahipliği yaptı.

31.10.2009...
 

ERMENİ KONFERANSI

FETSAM(Fethiye Tarih ve Sosyal Bilimler Araştırma Merkezi) Genel Koordinatörümüz Tarihçi-Yaza...
 

Muğla Üniversitesi tarih Bölümü öğrencilerinin Fetsamı ziyareti

Muğla Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü öğrencileri ,Öğretim üyesi Doç.Dr. Bay...
 

İSRAİL'İN FİLİSTİN DE UYGULADIĞI" SOYKIRIMI" LANETLİYORUZ

Kurban bayramı Tebriği

FETSAM'a üye olan tüm gönüllü kardeşlerimizle birlikte FETSAM'a ve Fethiye'ye gönül vermiş bü...
 

FETSAM üyeleri Facebook da arkadaşlık grubu kurdula

FETSAM üyeleri Facebook da arkadaşlık grubu kurdular.

Memnuniyetle öğrendiğimize göre...
 

F ETSAM gönüllü üyeleri Facebook' da grup oluşturdular

Memnuniyetle  öğrendiğimize göre FETSAM' a üye olan pek çok gönüllü dostlarımızın Facebo...
 

FETSAM internette

Fethiye Tarih ve Sosyal Bilimler Ataştırma Merkezi olarak internetteki yerimizi aldık. Bilgi, be...
 
   
  
Copyright © 2008 katsamer.com Site Kuralları |Yasal Uyarı | email gönder

duygubilişim